Se alla
Kollektivtrafik i Stockholm

Utvärdera möjligheten att bygga billigare spårväg

Motion av Daniel Adborn och Mathias Lindow (L) om att utvärdera möjligheten att bygga billigare spårväg

Tisdag 17 juni 2025

I Region Stockholm pågår just nu en historiskt omfattande utbyggnad av kollektivtrafiknätet, som endast kan jämföras med tunnelbanans tillkomst och expansion under mitten av och senare delen av 1900-talet. Genom både Sverigeförhandlingen och Stockholmsförhandlingen har det fattats beslut om flera stora infrastrukturprojekt. Det handlar bland annat om förlängningen av den blå linjen till Barkarby och Nacka, den gröna linjens dragning till Arenastaden, Spårväg syd mellan Flemingsberg och Älvsjö samt Roslagsbanans förlängning till city. Därutöver finns ytterligare projekt som inte omfattas av förhandlingarna, till exempel tvärbanans Kistagren och förlängningen av Spårväg City till Ropsten.

När samtliga av dessa projekt är färdiga kommer Region Stockholm att bli en betydligt mer sammanhängande region, där invånare och besökare kan röra sig på ett klimatsmart och smidigt sätt mellan olika kommuner och stadsdelar. Utöver de positiva effekterna för människors mobilitet och miljön skapas även nya möjligheter för bostäder och arbetsplatser.

Men trots samtliga fördelar som utbyggnaden av kollektivtrafiknätet medför, finns det även stora bekymmer. Flera projekt i både Sverigeförhandlingen och Stockholmsförhandlingen har dragits med stora fördyrningar. Orsakerna är många: pandemin, Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina och bristande politisk styrning. Allt detta har sammantaget lett till att de avtalade medlen inte längre täcker kostnaderna för projekten. Totalt sett saknas det minst fem miljarder kronor för att de nya tunnelbanelinjerna ska kunna färdigställas och för att arbetet med Spårväg syd och Roslagsbanans cityförlängning ska kunna påbörjas.

Med anledning av kostnadsökningarna har regeringen tillsatt en förhandlingsperson vars uppgift är att se över kostnadsökningarna och förhandla fram ytterligare medel inom ramen för Stockholmsförhandlingen och Sverigeförhandlingen. Förhandlingsuppdraget ska redovisas senast den 30 juni 2025. Men redan nu har vi tagit del av uppgifter i media om att vissa projekt riskerar att revideras och byggas i etapper för att möjliggöra finansiering. Ett exempel på detta är Spårväg syd, där sträckan mellan Skärholmen och Älvsjö föreslås senareläggas.

Liberalerna välkomnar att det förs samtal om kostnadsökningarna och att avtalen ses över. Det är viktigt för att säkerställa att projekten verkligen kan fullföljas om ytterligare resurser tillförs. Däremot ser vi stora risker med att projekt delas upp i olika etapper. Om detta sker utan en tydlig plan och garanterad finansiering för återstående etapper, riskerar projekten att halta och inte uppnå de samhällsekonomiska nyttor som ursprungligen låg till grund för besluten.

Vår uppfattning är att de avtalade projekten behöver fullföljas enligt ordinarie plan. Men för att det ska vara möjligt kan vi inte enbart skjuta till ytterligare medel, utan det krävs även att vi utvärderar våra befintliga arbetssätt och undersöker om det går att bygga mer kostnadseffektivt.

Ett exempel på ett framgångsrikt och kostnadseffektivt sätt att bygga spårväg återfinns i Coventry i Storbritannien. Där har man utvecklat ett koncept kallat ”light railway”. Vid denna typ av spårvägsutbyggnad tas endast det översta lagret av vägbanan bort, vilket innebär att man slipper gräva djupt ned i marken och därmed undviker de tidskrävande och
kostsamma omläggningarna av vatten- och avloppsledningar som annars ofta krävs vid traditionell spårvägsbyggnation.

Erfarenheterna från Coventry visar att det finns stora fördelar med att bygga på deras sätt. Vi anser därför att trafikförvaltningen bör initiera en dialog med Coventry för att dra lärdom av deras arbete och utreda möjligheten att använda sig av en liknande teknik i Region Stockholm. Om det visar sig vara möjligt skulle det minska våra kostnader för
spårvägsutbyggnaderna avsevärt och därmed säkerställa att vi kan fullfölja samtliga infrastrukturprojekt utan att behöva bygga dem i olika etapper.

Med anledning av ovan föreslår Liberalerna regionfullmäktige besluta att:

  1. Trafiknämnden uppdras att inleda en dialog med Coventry för att
    dra lärdom av deras arbete med light railway och utvärdera
    möjligheten att använda sig av tekniken i Region Stockholm.

Daniel Adborn
Liberalerna

Mathias Lindow
Liberalerna