Liberalerna Stockholm

Detaljerad kontaktinformation om Stockholm

Liberalerna Stockholms läns kansli

Birgitta Rydell birgitta.rydell@liberalerna.se
Förbundssekreterare – 08 – 410 242 34

Ulrika Tellanderulrika.tellander@liberalerna.se
Organisationsansvarig – 08 – 410 242 17

Robin Nilsenrobin.nilsen@liberalerna.se
Kommunikationsansvarig – 08-410 242 01

Regionkansliet

Jesper Svensson – jesper.svensson@sll.se
Kanslichef – 070-737 41 72
Regionstyrelsen, arbets- och personalutskottet, fastighets- och servicenämnden, fastighetsomställningsberedningen.

Rasmus Jonlund – rasmus.jonlund@sll.se
Kommunikationschef, stf kanslichef – 08-737 25 29 (presstelefon), 070-737 41 83 (direkt)
Press och kommunikation.

Elin Friskelin.frisk@sll.se
Pressekreterare – 08-737 25 29 (presstelefon), 070-737 61 78 (direkt)
Press och kommunikation. Sociala medier.

Sofia Könberg – sofia.konberg@sll.se
Regionrådssekreterare – 070-737 41 54
Vårdens kunskapsstyrningsnämnd, budgetsamordning sjukvård, avtalsutskottet, långtidsutredning sjukvård, kvalitetsrådet.

Lovisa Montinlovisa.montin@sll.se
Regionrådssekreterare – 070-737 32 90
Hälso- och sjukvårdsnämnden, folkhälsoberedningen, valfrihets- och tillgänglighetsberedningen, seniorvårdsberedningen.

Sigrid Rydell Johnson – sigrid.rydell-johnson@sll.se

Regionrådssekreterare – 070-951 43 43
Kompetensförsörjningsrådet, psykiatriberedningen, tandvårdsberedningen, patientnämnden, Liberalernas sjukvårdsgrupp.

Katarina Beech – katarina.beech@sll.se
Regionrådssekreterare – 070-737 74 61
Innovations- och utvecklingsutskottet, forskningsberedningen, produktionsutskottet.

Joel Furvik – joel.furvik@sll.se
Regionrådssekreterare – 070-737 48 04
Trafiknämnden, tillgänglighets- och framkomlighetsberedningen, sjötrafikutskottet och -beredningen, framkomlighetskommissionen, beredningen för pilotförsök inom kollektivtrafiken, färdtjänstnämnden och -utskottet, tillväxt- och regionplanenämnden, beredningen för regional attraktionskraft, klimatberedningen, miljö- och hållbarhetsberedningen, länsplane- och samhällsplaneringsutskottet.

Carl Hedman – carl.hedman@sll.se
Regionrådssekreterare – 070-737 41 55
Kulturnämnden, gruppsekreterare, sociala medier.

Heidi Brandtnerheidi.brandtner@sll.se
Kansliassistent
Kansliansvar, kalender, diarieföring.

Förbundsstyrelsen Stockholms län

Ordförande
Anna-Lena Johansson – anna-lena.johansson@sollentuna.se 

Förste vice ordförande
Karin Karlsbro – karin.karlsbro@liberalerna.se

Andre vice ordförande
Lotta Edholm – lotta.edholm@stockholm.se

Ledamöter
Monica Brohede Tellström – monica.brohede.tellstrom@nacka.se
Malin Danielsson – malin.danielsson@huddinge.se
Peter Edholm – peter.edholm@me.com
Cecilia Elving – cecilia.elving@liberalerna.se
Daniel Forslund – daniel.forslund@liberalerna.se
Joar Forssell – joar.forssell@riksdagen.se
Lars Johansson – lars.johansson@liberalerna.se, kassör
Nikoletta Jozsa – nikoletta.jozsa@liberalerna.se
Björn Ljung – bjorn@ljungconsulting.se
Nina Lundström – nina.lundstrom@riksdagen.se
Sara Svanström – svanstrom.sara@gmail.com
Martin Ängeby – martin.angeby@liberalerna.se

Ersättare
1. Hans Ahlgren – hans.ahlgren@taby.se
2. Johan Hjelm – johan.hjelm@liberalerna.se
3. Mats Lindblom – mats.lindblom@liberalerna.se
4. Ylva Mozis – ylva.mozis@liberalerna.se
5. Maria Johansson – maria.johansson@liberalerna.se
6. Nancy Mattsson – nancy.mattsson@liberalerna.se
7. Fredrik Palmquist – palmquistfredrik@gmail.com
8. Caroline Rhawi – caroline.rhawi@live.se

Valberedningen i Stockholms län

Per Altenberg, ordförande – per.altenberg@gmail.com
Ann-Katrin Åslund, vice ordförande – annkatrin.aslund@gmail.com

Landsmötesombud för Stockholms län

Daniel Adborn – daniel@adborn.com
Hans Ahlgren- hans.ahlgren@taby.se
Gulan Avci – gulan.avci@riksdagen.se
Sandro Banovac – sandro.banovac@liberalerna.se
Saga Bowallius – sagabowallius@hotmail.com
Monica Brohede Tellström – monica.brohede.tellstrom@nacka.se
Malin Danielsson – malin.danielsson@huddinge.se
Abit Dundar – abit.dundar@stockholm.se
Lotta Edholm – lotta.edholm@liberalerna.se
Peter Edholm – peter.edholm@solna.se
Cecilia Elving – cecilia.elving@liberalerna.se
Daniel Forslund – daniel.forslund@liberalerna.se
Joar Forssell – joar.forssell@riksdagen.se
Hanna Gerdes – hanna.gerdes@liberalerna.se
Gunilla Grudevall-Steen – gunilla.grudevall-steen@nacka.se
Tobias Hammarberg – tobias.hammarberg@liberalerna.se
Max Hjelm – hjelm.max@gmail.com
Elin Hjelmestam – elin@hjelmestam.se
Anna Horn – annalinneahorn@gmail.com
Anna-Lena Johansson – anna-lena.johansson@sollentuna.se
Lars Johansson – lars.johansson@liberalerna.se
Nikoletta Jozsa – nikoletta.jozsa@liberalerna.se
Jan Jönsson – jan.joensson@telia.com
Karin Karlsbro – karin.karlsbro@liberalerna.se
Mats Lindblom – mats.lindblom@liberalerna.se
Mathias Lindow – mathias.lindow@osteraker.se
Björn Ljung – bjorn@ljungconsulting.se
Nina Lundström – nina.lundstrom@liberalerna.se
Fredrik Malm – fredrik.malm@riksdagen.se
Ylva Mozis – ylva.mozis@liberalerna.se
Sarah Narrowe Danielsson – sarahnd97@gmail.com
Monica Renstig – monica.renstig@renstig.se
Charlotta Schenholm – charlotta.schenholm@viljaledarskap.se
Patrik Silverudd – patrik.silverudd@liberalerna.se
Madeleine Sjöstedt – sjostedtm@gmail.com
Anna Starbrink – anna.starbrink@liberalerna.se
Sara Svanström – svanstrom.sara@gmail.com
Amelie Tarschys Ingre – amelie.tarschys.ingre@lidingo.se
Ann-Katrin Åslund – ann-katrin.aslund@stockholm.se
Martin Ängeby – martin.angeby@liberalerna.se

Ersättare
1 Mia Franzén – mia.franzen@gmail.com
2 Daniele Fava – danne.fava@gmail.com
3 Maria Johansson – maria.johansson@liberalerna.se
4 Erik Ekerlid – erik.ekerlid@liberalerna.se
5 Lennart Rydberg – lennart.rg@gmail.com
6 Göran Hellmalm – goran.hellmalm@liberalerna.se
7 Hans Åberg – hans.aberg@liberalerna.se
8 Martin Melin – melinmartin@gmail.com
9 Robert Beronius  – robert.beronius@liberalerna.se
10 Johan Storåkers – johan.storakers@sundbyberg.se
11 Johan Hjelm – johan.hjelm@liberalerna.se
12 Fatima Nur – fatima.nur@politik.sll.se
13 Pernilla Bergqvist – pernilla.bergqvist@liberalerna.se
14 Hanna Wistrand – hanna.wistrand@liberalerna.se
15 Marcus Willershausen – marcus.willer@outlook.com
16 Marianne Damström Gereben – marianne.damstrom.gereben@liberalerna.se
17 Margareta Hamark – margareta.hamark@karolinska.se
18 Leslie Öqvist – oqv@peaceisland.se
19 Amanda Bengtsson Jallow – amanda.b.jallow@live.se
20 Pär Hommerberg – hommerberg@hotmail.com
21 Bo Källström – bo.kallstrom@liberalerna.se
22 Jonathan Björnide – jonathan.bjorniden@liberalerna.se
23 Fredrik Sneibjerg – fredrik.sneibjerg@liberalerna.se
24 Peter Backlund – peter.backlund@botkyrka.se
25 Ann Westerberg – ann@westerbergs.net
26 Nancy Mattsson – nancy.mattsson@jm.se
27 Åsa Nilsson Söderström – asa.nilsson.soderstrom@liberalerna.se
28 Moa Rasmusson – moa.rasmusson@sollentuna.se
29 Gabriel Romanus – gabriel@romanus.se
30 Pernilla Enebrink – pernilla.enebrink@liberalerna.se
31 Camilla Ifvarsson – ifvarsson@live.se
32 Tobias Berg – vtn.berg@outlook.com
33 Tobias Davidsson – tobias.davidsson@liberalerna.se
34 Martin Normark – martin.normark2@upplands-bro.se
35 Emilie Fors – emilie.fors@liberalerna.se
36 Lars-Erik Aili – larserikaili@gmail.com
37 Sükri Demir – benav1@hotmail.com
38 Petra Nåsell – petra.nasell@capiostgoran.se
39 Carina Wellenius – carina.wellenius@telia.com
40 Martina Nyman – martina.nyman@yahoo.se
41 Birgitta Lindgren – birgitta@b-lindgren.se
42 Alexander Castman – alexander.castman@liberalerna.se
43 Peter Bilow – bilow@telia.com
44 Jessica Johnson – jessica.johnson@liberalerna.se
45 Victor Zetterman – victor.zetterman@liberalerna.se
46 Åsa de Mander – asa.demander@liberalerna.se
47 Susan El Hark – susan.elhark@liberalerna.se
48 Birgitta Rydell – birgitta.rydell@liberalerna.se
49 Jesper Svensson – jesper.svensson@liberalerna.se
50 David Lindberg – david.lindberg@stockholm.se
51 Rasmus Jonlund – rasmus.jonlund@liberalerna.se
52 Niklas Englund – niklas.englund@liberalerna.se
53 David Ekstrand – david.ekstrand@stockholm.se
54 Joel Furvik – joel.furvik@sll.se
55 Sigrid Rydell Johnson – sigrid.rydell@liberalerna.se
56 Hedwig Kastenholm – hedwig.kastenholm@gmail.com
57 Ulrika Tellander – ulrika.tellander@liberalerna.se

No response

Vill du veta mer om svensk politik och vad Liberalerna tycker? Fyll i din e-postadress här, så får du mitt nyhetsbrev ett par gånger i månaden.

Vi använder din adress enbart för att skicka information om Liberalerna. Läs mer här.

Liberalernas parti- och riksdagskansli

Växel: 08-410 242 00
Postadress: Box 2253 103 16 Stockholm
Allmänna frågor: info@liberalerna.se
Liberala företrädare och personal: hitta person

Hitta Liberalerna i resten av Sverige: klicka på lokalt högst upp till höger och skriv in stad eller län