Liberalerna Stockholm

Detaljerad kontaktinformation om Stockholm

Liberalerna Stockholms läns kansli

Ulrika Tellanderulrika.tellander@liberalerna.se
Organisationsansvarig och tillförordnad förbundssekreterare – 08-410 242 17

Rebecka Kvart rebecka.kvart@liberalerna.se 
Organisationsansvarig

Tobias Berg – tobias.berg@liberalerna.se
Politisk sekreterare och kampanjombud – 08-410 242 06

Robin Nilsenrobin.nilsen@liberalerna.se
Kommunikationsansvarig – 08-410 242 01

David Valentin Lidwall david.lidwall.valentin@liberalerna.se 
Kampanjombudsman

Regionkansliet

Sofia Könberg – sofia.konberg@sll.se
Kanslichef
Regionstyrelsen, samordning och ledning inom den blågröna majoriteten.

Rasmus Jonlund – rasmus.jonlund@sll.se
Kommunikationschef, stf kanslichef
Press och kommunikation.

Katarina Beech – katarina.beech@sll.se
Regionrådssekreterare
Innovation och utveckling.

Heidi Brandtnerheidi.brandtner@sll.se
Kansliassistent

Elin Friskelin.frisk@sll.se
Regionrådssekreterare
Hälso- och sjukvård.

Carl Hedman – carl.hedman@sll.se
Regionrådssekreterare
Kultur, innovation och utveckling, gruppsekreterare.

Lovisa Lanryd – lovisa.lanryd@sll.se
Regionrådssekreterare
Hälso- och sjukvård.

Maria Marteleur – maria.marteleur-landergard@sll.se
Regionrådssekreterare
Trafik, kollektivtrafik.

Robin Thörnberg – robin.tornberg@sll.se
Regionrådssekreterare
Trafik, kollektivtrafik.

Nås via Region Stockholms växel 08-737 25 00
Presstelefon 08-737 25 29

Förbundsstyrelsen Stockholms län

Ordförande
Anna-Lena Johansson – anna-lena.johansson@sollentuna.se 

Förste vice ordförande
Joar Forssell joar.forssell@riksdagen.se

Andre vice ordförande
Isabel Smedberg-Palmqvist – isabel.smedberg.palmqvist@stockholm.se

Ledamöter
Hans Ahlgren – hans.ahlgren@taby.se
Malin Danielsson – malin.danielsson@huddinge.se
Peter Edholm, kassörpeter.edholm@me.com
Daniel Forslund – daniel.forslund@liberalerna.se
Nikoletta Jozsa – nikoletta.jozsa@liberalerna.se
Karin Karlsbro – karin.karlsbro@liberalerna.se
Björn Ljung – bjorn@ljungconsulting.se
Nina Lundström – nina.lundstrom@riksdagen.se
Ylva Mozis – ylva.mozis@liberalerna.se
Sara Svanström – svanstrom.sara@gmail.com
Martin Ängeby – martin.angeby@liberalerna.se
Mats Lindblom – mats.lindblom@liberalerna.se
Margareta Hamark – margareta.hamark@upplandsvasby.se
Åsa Nilsson Söderström – asa.n.soderstrom@gmail.com
Amelie Tarschys Ingre – amelie.tarschys.ingre@lidingo.se

Ersättare
1. Elin Hjelmestam – eelinhjelmestaam@gmail.com
2. Johan Hjelm – johan.hjelm@liberalerna.se
3. Nancy Mattsson – nancy.mattsson@liberalerna.se
4. Petra Nåsell – petra.nasell@liberalerna.se
5. Emilie Fors – emilie.fors@liberalerna.se
6. Ing-Marie Viklund – imviklund@gmail.com
7. Sandro Banovac – sandro.banovac@liberalerna.se
8. Maria Karlman Noleryd – maria.noleryd@gmail.com

Valberedningen i Stockholms län

Per Altenberg, ordförande – per.altenberg@gmail.com
Peter Backlund – peter.backlund@botkyrka.se
Torsten Engevik – torsten.engevik@telia.com
Berith Eriksson – berith.eriksson@liberalerna.se
Kerstin Lidman  – k.e.lidman@gmail.com
Anita Mickos  – anita@mickos.se
Jesper Svensson – jesper.svensson@liberalerna.se
Anna Wadén – anna.tornstrom@gmail.com
Carina Wellenius – carina.wellenius@telia.com

Landsmötesombud för Stockholms län

Daniel Adborn – daniel@adborn.com
Hans Ahlgren- hans.ahlgren@taby.se
Gulan Avci – gulan.avci@riksdagen.se
Sandro Banovac – sandro.banovac@liberalerna.se
Saga Bowallius – sagabowallius@hotmail.com
Monica Brohede Tellström – monica.brohede.tellstrom@nacka.se
Malin Danielsson – malin.danielsson@huddinge.se
Abit Dundar – abit.dundar@stockholm.se
Lotta Edholm – lotta.edholm@liberalerna.se
Peter Edholm – peter.edholm@solna.se
Cecilia Elving – cecilia.elving@liberalerna.se
Daniel Forslund – daniel.forslund@liberalerna.se
Joar Forssell – joar.forssell@riksdagen.se
Hanna Gerdes – hanna.gerdes@liberalerna.se
Gunilla Grudevall-Steen – gunilla.grudevall-steen@nacka.se
Tobias Hammarberg – tobias.hammarberg@liberalerna.se
Max Hjelm – hjelm.max@gmail.com
Elin Hjelmestam – elin@hjelmestam.se
Anna Horn – annalinneahorn@gmail.com
Anna-Lena Johansson – anna-lena.johansson@sollentuna.se
Lars Johansson – lars.johansson@liberalerna.se
Nikoletta Jozsa – nikoletta.jozsa@liberalerna.se
Jan Jönsson – jan.joensson@telia.com
Karin Karlsbro – karin.karlsbro@liberalerna.se
Mats Lindblom – mats.lindblom@liberalerna.se
Mathias Lindow – mathias.lindow@osteraker.se
Björn Ljung – bjorn@ljungconsulting.se
Nina Lundström – nina.lundstrom@liberalerna.se
Fredrik Malm – fredrik.malm@riksdagen.se
Ylva Mozis – ylva.mozis@liberalerna.se
Sarah Narrowe Danielsson – sarahnd97@gmail.com
Monica Renstig – monica.renstig@renstig.se
Charlotta Schenholm – charlotta.schenholm@viljaledarskap.se
Patrik Silverudd – patrik.silverudd@liberalerna.se
Madeleine Sjöstedt – sjostedtm@gmail.com
Anna Starbrink – anna.starbrink@liberalerna.se
Sara Svanström – svanstrom.sara@gmail.com
Amelie Tarschys Ingre – amelie.tarschys.ingre@lidingo.se
Ann-Katrin Åslund – ann-katrin.aslund@stockholm.se
Martin Ängeby – martin.angeby@liberalerna.se

Ersättare
1 Pär Hommerberg hommerberg@hotmail.com
2 Erik Berg erik.berg@hotmail.se
3 Martin Melin melinmartin@gmail.com
4 Fatima Nur fanuskonsult@hotmail.com
5 Johan Hjelm johan.hjelm@liberalerna.se
6 Hans Åberg hans.aberg@liberalerna.se
7 Hanna Wistrand hanna.wistrand@liberalerna.se
8 Sarah Narrowe Danielsson sarahnd97@gmail.com
9 Pernilla Bergqvist pernilla.bergqvist@liberalerna.se
10 Fredrik Ohls fredrik@ohls.se
11 Bo Källström bo.kallstrom@liberalerna.se
12 Moa Rasmusson moa.rasmusson@sollentuna.se
13 Johan Storåkers johan.storakers@sundbyberg.se
14 Adam Simonsson adamsimonsson00@gmail.com
15 Peter Backlund peter.backlund@botkyrka.se
16 Fredrik Sneibjerg fredrik.sneibjerg@liberalerna.se
17 Leslie Öqvist oqv@peaceisland.se
18 Urban Rybrink urban.rybrink@liberalerna.se
19 Ninos Maraha ninos.maraha@liberalerna.se
20 Marianne Damström Gereben marianne.damstrom.gereben@liberalerna.se
21 Peter Öberg peter@oebergs.se
22 Gabriel Romanus gabriel@romanus.se
23 Anne-Marie Falk karlslundsgard@telia.com
24 Nancy Mattsson nancy.mattsson@liberalerna.se
25 Christoffer Jönsson christoffer.jonsson@liberalerna.se
26 Petra Nåsell petra.nasell@gmail.com
27 Robert Stopp robert.stopp@gmail.com
28 Jonathan Björnide jonathan.bjorniden@liberalerna.se
29 Abdukadir Salad Ali loonge@hotmail.com
30 Tobias Davidsson tobias.davidsson@liberalerna.se
31 Sükri Demir benav1@hotmail.com
32 Martin Normark martin.normark1@gmail.com
33 Maria Karlman Noleryd maria.noleryd@gmail.com
34 Marco Rossi marco.bardh@outlook.com
35 Carl Sträng intecarlstrang@gmail.com
36 Annika Linde annika.g.linde@gmail.com
37 Ing-Mari Viklund imviklund@gmail.com
38 Carina Wellenius carina.wellenius@telia.com
39 Carolina Rosén rosen.carolina@gmail.com
40 Reza Zarenoe rezazarenoe69@gmail.com
41 Kerstin Lidman k.e.lidman@gmail.com
42 Cecilia Ekman cecilia.ekman@liberalerna.se
43 Mimmie Björnsdotter Grönkvist mimmiemika@gmail.com
44 Jessica Johnson jessica.johnson@liberalerna.se
45 Victor Zetterman victor.zetterman@liberalerna.se
46 Åsa de Mander asa.demander@liberalerna.se
47 Susan El Hark susan.elhark@liberalerna.se
48 Birgitta Rydell
49 Patrik Lind
50 Simon Frankander
51 Rasmus Jonlund
52 Erica Närlinge
53 Hedwig Kastenholm
54 Ulrika Tellander

No response

Vill du veta mer om svensk politik och vad Liberalerna tycker? Fyll i din e-postadress här, så får du mitt nyhetsbrev ett par gånger i månaden.

Vi använder din adress enbart för att skicka information om Liberalerna. Läs mer här.

Liberalernas parti- och riksdagskansli

Växel: 08-410 242 00
Postadress: Box 2253 103 16 Stockholm
Allmänna frågor: info@liberalerna.se
Liberala företrädare och personal: hitta person

Hitta Liberalerna i resten av Sverige: klicka på lokalt högst upp till höger och skriv in stad eller län