Liberalerna Stockholm

Hantverkargatan 25B

112 21 Stockholm

08 410 242 40

info@liberalerna.se

Detaljerad kontaktinformation om Stockholm

Liberalerna Stockholms läns kansli

Birgitta Rydell birgitta.rydell@liberalerna.se
Förbundssekreterare – 08 – 410 242 34

Ulrika Tellanderulrika.tellander@liberalerna.se
Organisationsansvarig – 08 – 410 242 17

Dan-Aria Sucuri – Dan-Aria.Sucuri@liberalerna.se
Kommunikationsansvarig – 08 – 410 242 01

Niklas Englundniklas.englund@liberalerna.se
Politisk sekreterare 08 – 410 242 06

Ebba Wistedtebba.wistedt@liberalerna.se

Utbildningsansvarig 08-242 210 19

Landstingskansliet

Jesper Svensson – jesper.svensson@sll.se
Kanslichef
Landstingsstyrelsen, Arbetsutskottet, Ägarutskottet/LISAB, Fastighets- och investeringsberedningen, Landstingsrevisorerna

Rasmus Jonlund – rasmus.jonlund@sll.se
Presschef, stf kanslichef
Press och kommunikation, Kommunalpolitiska rådet

Karin Elinder
Landstingsrådssekreterare, föräldraledig

Lovisa Montinlovisa.montin@sll.se
Landstingsrådssekreterare
Huvudsekreterare hälso- och sjukvårdsnämnden, Beredningen för akutsjukvård, Beredningen för barn, unga och förlossningsvård, Beredningen för vårdval

Mårten Wallenström – marten.wallenstrom@sll.se
Landstingsrådssekreterare
Beredningen för folkhälsa och psykiatri, Beredningen för tandvård, Sjukvårdsutskott och -styrelse Norr, Sjukvårdsutskott och -styrelse Stockholms stad och Ekerö, Sjukvårdsutskott och -styrelse Söder, Sjukvårds- och omsorgsnämnden i Norrtälje, Patientnämnden

Sofia Könberg – sofia.konberg@sll.se
Landstingsrådssekreterare
Innovationsberedningen, Forskningsberedningen, Beredningen för stora folksjukdomar

Patrik Lind – patrik.lind@sll.se
Landstingsrådssekreterare
Trafiknämnden, Färdtjänstberedningen, Beredningen för sjötrafik, Beredningen för trafikplanering, Beredningen för utbyggd tunnelbana, Beredningen för äldre och multisjuka,
Tillväxt- och regionplanenämnden

Romina Pourmokhtari – romina.pourmokhtari@sll.se
Landstingsrådssekreterare
Kulturnämnden, gruppsekreterare, assistent till landstingsråden

Sigrid Rydell Johnson – sigrid.rydell-johnson@sll.se
Landstingsrådssekreterare
Utskottet för framtidens hälso- och sjukvård, Personalutskottet, Miljöberedningen

Kira Carpelan – kira.carpelan@sll.se
Assistent
Diarium

 

Förbundsstyrelsen Stockholms län

Anna-Lena Johansson, ordförande
Karin Karlsbro, första vice ordförande
Lotta Edholm, andra vice ordförande
Martin Andreasson
Richard Bengtsson
Anders Bergman
Monica Brohede Tellström
Malin Danielsson
Cecilia Elving
Christoffer Fagerberg
Daniel Forslund
Metin Hawsho
Lars Johansson
Björn Ljung
Martin Ängeby

Ersättare
Nikoletta Jozsa
Hans Ahlgren
Tobias Hammarberg
Inga Osbjer

Patrik Silverudd

Saga Bowallius

 

Valberedningen i Stockholms län

Anders Ekegren, ordförande – anders.ekegren@solna.se, 070 605 24 18
Ann-Katrin Åslund, vice ordförande – annkatrin.aslund@gmail.com
Hans Andersson – hans.andersson@norrtalje.se
Cem Delen- cem_delen@hotmail.com
Daniel Hedlund – daniel_hedlund@bredband.net
Bo Persson – bo.persson@hotmail.se
Moa Rasmusson – moa.rasmusson@sollentuna.se
Sara Svanström – svanstrom.sara@gmail.com
Karin Westerberg – karin.k.westerberg@gmail.com

No response

Vill du veta mer om svensk politik och vad Liberalerna tycker? Fyll i din e-postadress här, så får du mitt nyhetsbrev ett par gånger i månaden.

eller Bli medlem direkt

Liberalernas parti- och riksdagskansli

Växel: 08-410 242 00
Postadress: Box 2253 103 16 Stockholm
Allmänna frågor: info@liberalerna.se
Liberala företrädare och personal: hitta person

Hitta Liberalerna i resten av Sverige: klicka på lokalt högst upp till höger och skriv in stad eller län