Stockholm
Se alla
Liberalerna i Stockholm

Östrogenbristen visar att kvinnors hälsa måste tas på större allvar

Antalet kvinnor som behandlas med östrogenläkemedel har ökat stadigt under det senaste decenniet. Kunskapen om klimakteriet har blivit bättre och fler kvinnor får rätt diagnos och behandling.

När Socialstyrelsen uppdaterade sina riktlinjer för vård vid klimakteriebesvär 2025 ökade efterfrågan ytterligare. Samtidigt är den globala produktionen begränsad. Sverige har också ett hårt prispressat läkemedelssystem, vilket kan göra andra marknader mer attraktiva för läkemedelsföretag. Tillsammans har detta bidragit till en långvarig brist på flera östrogenläkemedel. Många kvinnor har därför tvingats byta behandling, stå utan sin ordinarie medicin eller till och med resa till andra länder för att få tag på läkemedel. I april rapporterade Läkemedelsvärlden att minst 27 000 kvinnor stod utan sina östrogenpreparat.

Regeringen har under våren tagit viktiga steg för att säkra tillgången till östrogenläkemedel. Läkemedelsverket och Tandvårds- och läkemedelsförmånsverket (TLV) har fått i uppdrag att analysera hur tillgången kan stärkas. Det handlar bland annat om att öka antalet leverantörer på den svenska marknaden, underlätta parallellimport, se över möjligheten till nationell produktion och förbättra informationen till patienter, vården och apoteken när brister uppstår.

Men frågan får inte stanna där. Region Stockholm måste, inom ramen för sitt ansvar, göra allt som är möjligt för att minska konsekvenserna av läkemedelsbristen. Patienter behöver få tydlig information, vården behöver bättre stöd och kvinnor måste få tillgång till den behandling de har ordinerats.

Ingen ska behöva stå utan en medicin som är avgörande för hälsa och livskvalitet.

Amelie Tarschys Ingre (L) oppositionsregionråd i Region Stockholm